ÇALIM: KRİZDEN ETKİLENEN SEKTÖRLERİN BAŞINDA İNŞAAT SEKTÖRÜ GELİYOR

Bölgedeki inşaat sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendiren Pusula Mühendislik Proje ve İnşaat Limitet Şirketi Genel Müdürü Sinan Çalım, şu bir gerçek ki ülke olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz . Bu dönemde de bir çok sektör de olduğu gibi inşaat sektöründe de  sorunlar yaşanmaktadır. Bu sektörlerin başında hatta en üstte inşaatı koyabiliriz .Çünkü inşaat sektörünün etkilenmesi kendisine bağlı bir çok sektörün daha sendelemesine neden oluyor dedi.

Sinan Çalım “ Aslın da son 3-4 senedir  kendini belli eden bir kriz vardı. Pandemi süreci, ülkemizin yaşadığı sel- deprem olayları , seçimler derken hissedilir şekilde bir daralma oldu ,bundan da en çok etkilenen dediğim gibi inşaat sektörü oldu. Şu an baktığımızda da kısa vade de bir toparlanma ve düzelme olacağını düşünmüyorum.

Sektörün ekonomik olarak daralması ,kalifiye iş gücünün ve işlerin azalması piyasa da  bırakın kalifiyeli eleman bulmayı düz işçi bile bulamaz konumumuza  gelmemize, sektörün yavaşlamasına, daralmasına neden oldu. Bununla birlikte enflasyonun yükselmesi  hatta gel-gitler yaşanması, bir fiyat sabitliğinin olmaması inşaat malzemelerinin sürekli yukarıya doğru seyretmesi içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oldu. Bu sorunlardan kaynaklı işin ehli bu işte iyi dediğimiz kalifiyeli müteahhitlerin yavaşlamasına hatta kendini geri çekmesine neden oluyor. Bu da işin ehli olmayan müteahhitlerin öne piyasa çıkmasına ve sektördeki kalitenin düşmesine neden olmakta. Bölge olarak sürekli gelişen canlı bir ekonomisi olan bir ilçeyiz. Gerek sanayi olsun  gerek ticaret anlamında önümüz açık ve gelişen sanayi ile birlikte çokta göç almaktayız .Bu sektördeki daralmanın devam etmesi demek,  konut ihtiyacının karşılanamaması demektir. Bu da bölgedeki konut fiyatlarının artmasına, kira bedellerinin bölge şartlarının çok üstüne çıkmasına neden olacaktır. Artan maliyetler konut satışlarında ki düşüş bankaların ticari kredilerini kapatması, kredilerin normalin üstünde olması, alım gücünü düşürmesinin yanında inşaat maliyetlerinin sürekli yükselmesi biz müteahhitlerin mücadele gücünü düşürüyor, hatta çalışma alanını kısıtlıyor diyebiliriz.  Ama devletin 2024 yılında ciddi bir destek paketi ile inşaat sektörü başta olmak üzere diğer sektörleri de destekleyeceği bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum .Konut kredilerin de yapılacak bir düzenleme yani insanlar içinde psikolojik değer dediğimiz faizlerin     % 1 seviyelerin de olması sektöre bir canlılık getireceği inancındayım . Aksi taktirde sektörde bu daralmanın bu denli devam etmesi başta inşaat sektörüne olmak üzere ülke ekonomisine bir darbe olacaktır. “

İnşaat sektöründeki sıkıntıları maddeler haline ifade eden Pusula Mühendislik Proje ve İnşaat Limited Şirketi Genel Müdürü Sinan Çalım” Son olarak konuyu maddeler halinde toparlayacak olursak,

  1. Ticari kredilerin kapatılması ve konut faizlerinin yükselmesi inşaat sektörünü olumsuz etkiledi .
  2. İş gücünün azalması kalifiye elman yokluğunun yanında düz işçi bulma sıkıntısı iş süresinin uzamasına imalatların yavaşlamasına neden oldu .Bu da konut imalatında düşüşlere neden oldu.
  3. Piyasa da ki ekonomik gel-gitlerin yaşanması yukarıda belirttiğimiz nedenlerle birleştiğinde iyi müteahhitlerin yani işin ehli insanların  piyasadan kaynaklı kendilerini  geri çekmesine neden oluyor. Bunun sonucunda yetersiz müteahhitlerin sayısının artmasına  kalitenin düşmesine ve fiyat dengesizliğinden kaynaklı mağduriyetlerin olmasına neden olmakta.
  4. Bu şehrin lokomotif sektörlerinden biri inşaattır. Gelişen büyüyen Şehrimiz için gerekli tedbirlerin alınmasında hepimizin üstüne görev düşmektedir.
  5. Bütün bunların yanında birde tabi belediyelerden de  olumlu ve olumsuz  kaynaklı durumlar da var . İnşaat sektörünün bu kadar darboğaz da olduğu bir dönemde  bu kadar duraksamalar varken çok ciddi anlamda işlerin yürümediği anlarda oluyor .Evet devlet dairesi resmi kurum illaki işlerde yavaşlık oluyor.  Ancak özellikle bizim sektörde belediyeden kaynaklı resmi prosedüre çok fazla takılma gereksiz duraksamalardan kaynaklı takılmalar oluyor. Bu zaten yavaşlayan duraksayan bu sektörün  daha da duraksamasının artmasına neden oluyor.

Son olarak ülkenin   yeniden bir ekonomik istikrara kavuşması için gerekli çalışmaların yapılması ,tedbirlerin alınmasını temenni ediyoruz .” Dedi.

0266 715 49 10